piątek, 21 grudnia 2012

Ćwiczenia oddechowe


Ćwiczenia Oddechowe


Swoją walkę z moją ciężką chorobą rozpocząłem od ćwiczenia oddechu. Każdy z nas jest w stanie wytrzymać wiele dni bez jedzenia i picia, jednak możemy wytrzymać zaledwie kilka minut bez oddechu. Szczegółowe ćwiczenia oddechowe znajdziecie w literaturze o tematyce emisji głosu oraz joga. W tym artykule opisze jednak podstawowe zagadnienia związane z oddechem.

Już po godzinie tej prostej techniki relaksacji poczułem błogą przyjemność! Oddychając głęboko przeponą dostarczamy aż 10x więcej tlenu do organizmu. Nadmiar tlenu sprawia iż w organizmie wytwarza się krew utleniona (zupełnie jak woda utleniona), która niszczy bakterie, grzyby, wirusy a także usuwa z organizmu toksyny. Podobny efekt uzyskują palacze tytoniu, którzy nieświadomie oddychają przeponą. Tak naprawdę to nie dym tytoniowy ich relaksuje i uspokaja, a właśnie praca przepony! Ten sam efekt uzyskujemy wykonując oddychanie przeponowe wdychając czysty tlen. Mogę zapewnić z własnego doświadczenia iż zabieg ten jest o wiele zdrowszy i przyjemniejszy.

Techniki oddechowe wykonuję także po zakończonym treningu siłowym. Mogę poczuć jak dostarczony do organizmu tlen regeneruje mięśnie co sprzyja szybszemu rozwojowi masy mięśniowej. Niewiele osób o tym mówi.

  1. Ćwiczenie z 4-4 - Przez 4 uderzenia serca wdychamy powietrze wypełniając całą zawartość płuc i 4 sekundy wydychamy opróżniając całą zawartość płuc. Należy to robić spokojnie i bez wysiłku. Przy wydechu aby opróżnić całą zawartość płuc wypowiadamy slowo HUH. Ćwiczenie rozpoczynamy od Silnego Wydechu!!!
  2. Ćwiczenie z 4-4-4-4 - Jest to bardziej zaawansowana technika pierwszego ćwiczenia. 4 kroki wdech, 4 kroki przytrzymujemy powietrze w płucach, 4 kroki wydech, 4 kroki przytrzymaj na bezdechu.
  3. Ćwiczenie 1-4-2 - Jest to tzw. pranajama klasyczna. Po opanowaniu dwóch powyższych technik daje podobno najkorzystniejsze rezultaty. Mi to cwiczenie nie daje jednak tak ogromnych efektów jak ćwiczenie nr 2, dlatego zachęcam do korzystania z pierwszej lub drugiej techniki dla zaawansowanych.
Na samym początku polecam wykonywać ćwiczenie nr 1. Miarą udanej sesji oddechowej jest jak już wspominałem odczuwanie błogiej przyjemności całego ciała od nadmiaru tlenu w organizmie. Z czasem możemy przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń oddechowych.

1 komentarze:

Jeśli podobał Ci się artykuł możesz zostawić tutaj komentarz. Słowa krytyki też są mile widziane. Przyczynisz się w ten sposób do rozwoju bloga